Je rómsky problém naša vina?

Autor: Natália Milanová | 25.1.2011 o 9:42 | Karma článku: 11,06 | Prečítané:  16238x

Rómsky problém, v dnešných dňoch toľko skloňovaný nie je žiadnou novinkou. Žijeme s ním už niekoľko storočí, no teraz sa už dostal do takých obrích rozmerov, že mnohými je považovaný za prioritu, ktorú treba urýchlene riešiť. Otázka znie, ako na to.

Vlády riešia rómsky problém rôznorodo. Nechoďme po príklad ďaleko. Naša vláda sa rozhodla ísť cestou vyplácania sociálnych dávok a snahou poskytovať Rómom rovnaké podmienky pre život ako ostatným obyvateľom. Toto riešenie však ani zďaleka riešením nie je, pretože je zneužívané a vedie k tomu, že zbavuje Rómov akejkoľvek zodpovednosti a dovoľuje im žiť ich zbedačené životy. Navyše stojí krajinu peniaze, ktoré skončia v nenávratne a ktoré by sa v konečnom dôsledku mohli využiť efektívnejšie.

Príčina, ktorú je treba riešiť, sa nachádza vo vnútri rómskych hláv. Rómovia žijú svoje životy s filozofiou „prežitia každého dňa" ( neplánovať, čo bude zajtra), ktorá sa storočia prenášala z generácie na generáciu. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sú nám takí nepochopiteľní. Lebo my - teda napríklad aj ja -  myslím na to, že každý mesiac musím zaplatiť účty, že aj zajtra sa musím za niečo najesť, že si z času na čas potrebujem kúpiť niečo na seba  a ešte niečo aj ušetriť na horšie časy. Neprispôsobivý Róm sa takýmito vecami netrápi. Keď ráno zistí, že nemá čo jesť, jednoducho sa zoberie a ide si jedlo zaobstarať. A je mu jedno, ako to urobí. Keď potrebuje svetlo a práve ho nemá, nič mu nebráni zabezpečiť si ho od suseda. Keď má chuť na ženu, dokáže skočiť aj na sestru, len aby uspokojil svoju potrebu. Čo na tom, že porušuje zákony? Že porušuje  „normy"? Nič mu to nehovorí. Potrestaný nie je. Po peniaze na úrad sa dostaví. Nič iné k životu nepotrebuje.

A kto platí za tento spôsob života najkrutejšiu daň?  Tí, ktorí bývajú v susedstve neprispôsobivých Rómov by zrejme povedali, že najviac tým trpia práve oni. Súhlasím, život v ich blízkosti má ďaleko od prechádzky ružovou záhradou. Ale prepáčte mi - ja si myslím, že najkrutejšiu daň platia rómske deti.

Narodia sa do prostredia, ktoré ich dopredu odsúdi na život v medziach tradičnej filozofie rómskeho života. V úbohých chatrčiach, chudobných podmienkach,  žijúci na hromade so svojimi rodičmi, bratmi, sestrami, vidiaci a preberajúci vzory správania, ktoré sú im nablízku.  Bez základných hygienických návykov, bez minimálnej starostlivosti, bez podnetnej výchovy. Niektoré z nich sa ani nedožijú puberty, lebo v rámci svojej bezhraničnosti skončia pod kolesami áut, padnú do jamy, ktorú boli leniví zasypať ich rodičia, či zhoria v dome, keď  práve ostali bez dozoru...........a potom nastupujú do škôlok či škôl. Pokiaľ sú  v samostatnej triede, bývajú ťažko zvládateľní, ak sa niekto z nich dostane do triedy malých gadžov, trpí posmechom zo strany svojich a ignoráciou tých druhých. Nedarí sa mu, zlyháva. Netreba sa mu čudovať, ak časom tento chodníček opúšťa. Veď preňho prirodzene neexistuje normatívnosť, zošnurovanosť, poslušnosť, disciplína, tobôž hodnota učiť sa, poznávať . Netreba sa čudovať, že volí jednoduchšiu a jemu bližšiu cestu lajdáctva, protivnosti. Naša spoločnosť mu nedáva na výber.

Sme to my, kto musí začať preberať zodpovednosť. 20 rokov demokracie podporovalo v Rómoch ich filozofiu žitia. Falošná solidarita vo forme vyplácania sociálnych dávok nevyšla . A teraz - nadávame na nich, bijeme ich za to, že sú neprispôsobivé , zlodejské svine a hovadá. Sú, lebo sme ich za 20 rokov demokracie nedokázali presvedčiť, že učiť sa je potrebné, že pracovať sa oplatí, že treba myslieť aj na zajtrajšok, zákon platí pre všetkých  a že život medzi gadžami vlastne nie je nič katastrofálne.  Dokedy ich na to ešte necháme čakať?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Boj o moc, ambície a pomsta. Kauza STU

Čo sa to dialo na Slovenskej technickej univerzite.


Už ste čítali?